![](https://peloponnisostv.gr/wp-content/uploads/2021/05/sfgi.jpg)
Στις επετειακές εκδηλώσεις για την Β Εθνική Συνέλευση των Ελλήνων το 1823, στο Άστρος Κυνουρίας, θα παρευρεθεί το πρωί της Παρασκευής 7 Μαΐου η Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας, Κατερίνα Σακελλαροπούλου.
Η άφιξη της Προέδρου της Δημοκρατίας, στο χώρο τέλεσης των εργασιών της Β΄ Εθνοσυνέλευσης των Ελλήνων, στον εξωτερικό χώρο του Αρχαιολογικού Μουσείου Άστρους, έχει οριστεί για τις 10:30 το πρωί.
![](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2021/05/%CE%92-%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-300x213.jpg)
Θα ακολουθήσει Δοξολογία, κατάθεση στεφάνου απ’ την Πρόεδρο της Δημοκρατίας και εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από τον καθηγητή του Συνταγματικού Δικαίου, Νίκο Αλεβιζάτο. Στις 11:30, η κα. Σακελλαροπούλου θα μεταβεί στο δημαρχιακό κατάστημα.
Πρόκειται για την 198η επέτειο της Β΄ Εθνικής Συνέλευσης των Ελλήνων, όπου ψηφίστηκε το νέο αναθεωρημένο Σύνταγμα της Ελλάδας.
More Stories
Ο Νάσος Ηλιόπουλος και η Νάντια Κουλουμπή της Νέας Αριστεράς στην Τρίπολη
Αρκαδία: Συνελήφθη 53χρονος που απειλούσε την πρώην συντροφό του – Σε βάρος του σχηματίστηκε δικογραφία
Την περιοχή που θα κατασκευαστούν οι οδικοί κόμβοι της Τρίπολης επισκέφτηκε ο Δ. Πτωχός