16 Απριλίου, 2024

Ξέφυγε η Καλαμάτα, με 2πλό στη Σκάλα και ροδίτικο δώρο

Χάρις στο γρήγορο γκολ που πέτυχε μόλις στο 4ο λεπτό ο Μαρκόφσκι η ομάδα της Καλαμάτας πέρασε σήμερα νικηφόρα από το γήπεδο της Σκάλας Λακωνίας, επικρατώντας σε βάρος του ουραγού Αστέρα Βλαχιώτη με 0-1. Αν και «φτωχό», ήταν ένα κομβικής σημασίας 3ποντο για τη Μαύρη Θύελλα, με τη 14η αγωνιστική της Football League να επιφυλάσσει μάλιστα διπλό κέρδος, καθώς την ίδια στιγμή στη Ρόδο οι γηπεδούχοι επικρατούσαν με 3-2 στο ντέρμπι των …τριτοδεύτερων. Αυτό σημαίνει ότι η τοπική μας ομάδα εδραίωσε τη θέση της στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου, φτάνοντας στους 28 βαθμούς, έναντι 24 της Καλλιθέας και 23 της Ρόδου, οι οποίες ακόμη με έναν αγώνα λιγότερο που έχουν δεν φτάνουν την Καλαμάτα. Φυσικά, το πρωτάθλημα δεν έχει τελειώσει, με τη συνέχεια να είναι ιδιαίτερα δύσκολη για τους «μελανόλευκους», καθώς επίκειται το ταξίδι στη Βόλο για την αναμέτρηση με την τοπική Νίκη, ακολουθεί το εντός έδρας ντέρμπι με την Καλλιθέα, έξοδος στο Αιγάλεω και φινάλε στο Στάδιο της Παραλίας με τον Ιάλυσο.

Τέταρτο γκολ ο Μαρκόφσκι, αποβλήθηκε ο Τσελεπίδης

«Χρυσό» αποδείχθηκε το 4ο φετινό γκολ του Μαρκόφσκι, που ήρθε στο 4ο λεπτό της συνάντησης με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μπουσμπίμπα. Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με λίγες εκατέρωθεν καλές στιγμές. Το γρήγορο γκολ έφερε την Καλαμάτα σε θέση ισχύος, αποφεύγοντας να ρισκάρει περαιτέρω, αλλά διαιωνίζοντας την αγωνία, χωρίς ευτυχώς η προσπάθεια των γηπεδούχων για ανατροπή να ευοδωθεί.

Στο 85’ αποβλήθηκε ο Τσελεπίδης με 2η κίτρινη, με την Καλαμάτα να αγωνίζεται με δέκα παίκτες στα τελευταία λεπτά.

Αστέρας Βλαχιώτη (Γκουτσίδης): Φαρμάκης, Πρίκας (70′ Βερνάρδος), Ευαγγελιδάκης, Τουλίκας, Κορνέζος, Ζαΐμι, Νικολάου, Καλλέργης, Σκεντεράι, Παπούλης, Πατσαρούχας.

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (80′ Φελίπε), Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παυλίδης (75′ Νατσιόπουλος), Παπατόλιος, Σουμπίνιο, Μαρκόφσκι, Μπουσμπίμπα, Ηλιόπουλος (80′ Παναγιώτου), Κέρι (46′ Ευαγέλλου).