![](https://peloponnisostv.gr/wp-content/uploads/2021/06/ΔΕΣΦΑ.jpg)
Συζήτηση σχετικά με το φυσικό αέριο στην Περιφέρεια Πελοποννήσου,είχε ο περιφερειάρχης Παναγιώτης Νίκας, στην Τρίπολη, με τον Γιάννο Μιχόπουλο, πρόεδρο του ΔΕΣΦΑ Α.Ε.
Ο περιφερειάρχης, μετέφερε στον πρόεδρο του ΔΕΣΦΑ, το αίτημα, για την επέκταση των αγωγών μεταφοράς φυσικού αερίου προς την Καλαμάτα και την Σπάρτη, καθώς επίσης και προς την Πάτρα – κάτι που είναι ήδη αποφασισμένο, όπως έγινε γνωστό.
Ο Παναγιώτης Νίκας, τόνισε, ότι, είναι εξαιρετικά σημαντικό η τροφοδοσία του δικτύου στην Περιφέρεια, να καλύπτεται συνολικά, μέσω αγωγών και όχι με άλλον τρόπο.
Παράλληλα, ο περιφερειάρχης, εξήγησε την πολιτική της περιφερειακής Αρχής, αναφορικά με τα δίκτυα στις αστικές περιοχές, διευκρινίζοντας ότι η Περιφέρεια χρηματοδοτεί αποκλειστικά και μόνο, τους αγωγούς, οι οποίοι – όπως τόνισε – θα αποτελέσουν κρίσιμη υποδομή για το άμεσο μέλλον, όταν έλθει στη χώρα μας το υδρογόνο.
More Stories
“ΧΟΗΦΟΡΟΙ” του Αισχύλου: H νέα παραγωγή του Θεατρικού Ομίλου Ερμιονίδας
Πραγματοποιήθηκε η τελετή ονοματοδοσίας του Δημ. Κολυμβητηρίου Λουτρακίου (video-εικόνες)
Πρόγραμμα πρόληψης γυναικών Ρομά σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου