![](https://peloponnisostv.gr/wp-content/uploads/2021/06/peykiaxylokastro-09062021-3.jpg)
Την προγραμματική σύμβαση για την αναβάθμιση του αισθητικού δάσους Πευκιά υπέγραψαν σήμερα Τετάρτη 9 Ιουνίου, στο Ξυλόκαστρο, ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας και ο δήμαρχος Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης Βλάσσης Τσιώτος.
Η εν λόγω σύμβαση μεταξύ της Περιφέρειας και του εν λόγω δήμου, με προϋπολογισμό 756.492 ευρώ, αφορά σε παρεμβάσεις προστασίας του δάσους του Πευκιά -ενός από τα συνολικά 19 χαρακτηρισμένα αισθητικά δάση της χώρας μας.
Ο περιφερειάρχης, μετά την υπογραφή της σύμβασης -παρουσία και των αντιπεριφερειαρχών Κορινθίας Τάσου Γκιολή και Υποδομών Αργολίδας – Κορινθίας Χάρη Βυτινιώτη- σημείωσε ότι ήδη βρίσκονται σε εξέλιξη οι εργασίες προστασίας του εν λόγω δάσους από την διάβρωση.
Κατά την επίσκεψή του στο Δημαρχείο του Ξυλοκάστρου, ο περιφερειάρχης Π. Νίκας είχε συναντήσεις με στελέχη και υπηρεσιακούς παράγοντες του Δήμου Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, στις οποίες εξετάστηκε η εξέλιξη άλλων έργων στην περιοχή του.
![Επίσης εξετάστηκε η εξέλιξη άλλων έργων στην περιοχή του δήμου, συναντήσεις με στελέχη του δήμου](https://d6x4r2h8.rocketcdn.me/wp-content/uploads/2021/06/peykiaxylokastro-09062021-2.jpg)
![Επίσης εξετάστηκε η εξέλιξη άλλων έργων στην περιοχή του δήμου, συναντήσεις με στελέχη του δήμου](https://d6x4r2h8.rocketcdn.me/wp-content/uploads/2021/06/peykiaxylokastro-09062021-1.jpg)
More Stories
Κιάτο: Μόλις είδε τους αστυνομικούς πέταξε στο έδαφος μικροποσότητα κάνναβης
Σοκαριστικό τροχαίο στην Κορινθία: Αυτοκίνητο έπεσε σε γκρεμό 25 μέτρων – Ανασύρθηκε χωρίς τις αισθήσεις του ο οδηγός (φωτο)
Συνοδικός Εσπερινός στην Κόρινθo προς τιμήν του Πολιούχου Αποστόλου Πάυλου (video-φώτο)