![](https://peloponnisostv.gr/wp-content/uploads/2021/06/kynoutsigoynis-IMG_57481.jpg)
Η Περιφέρεια Πελοποννήσου θα συνδράμει, σε συνεργασία με την ΕΦΑ Αρκαδίας, στην προστασία του μαρμάρινου καμπαναριού του ναού της Αγίας Κυριακής στο Λεωνίδιο, ο οποίος έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο μνημείο από το υπουργείο Πολιτισμού.
Αυτό δήλωσε ο περιφερειάρχης Παναγιώτης Νίκας σε αντιπροσωπεία που τον επισκέφθηκε σήμερα, Τρίτη 29 Ιουνίου, στην έδρα της Περιφέρειας, στην Τρίπολη, αποτελούμενη -μεταξύ άλλων- από τον αντιδήμαρχο Νότιας Κυνουρίας Κώστα Διαμαντή και τον πρώην δήμαρχο Δημήτρη Τσιγκούνη.
Ο ναός έχει ανεγερθεί τον 18ο αιώνα, ενώ το καμπαναριό -που κατασκευάστηκε από Τηνιακούς μάστορες τον 19ο αιώνα- έχει υποστεί σοβαρές βλάβες από σεισμό που έγινε στις 6 Ιανουαρίου 2007.
* H φωτογραφία του καμπαναριού προέρχεται από την ιστοσελίδα “Αρχιτεκτονική Ανάλυση Παραδοσιακών Κτηρίων και Συνόλων” της Σχολής Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου (http://5a.arch.ntua.gr/project/18391/19398)
More Stories
“ΧΟΗΦΟΡΟΙ” του Αισχύλου: H νέα παραγωγή του Θεατρικού Ομίλου Ερμιονίδας
Πραγματοποιήθηκε η τελετή ονοματοδοσίας του Δημ. Κολυμβητηρίου Λουτρακίου (video-εικόνες)
Πρόγραμμα πρόληψης γυναικών Ρομά σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου