Ξεκινούν οι αιτήσεις για τα νέα προγράμματα επιδότησης της εργασίας, για την πρόσληψη σε θέση πλήρους απασχόλησης, ανέργων, πρώην εργαζομένων, σε επιχειρήσεις της Πελοποννήσου, που επλήγησαν απ’ τις επιπτώσεις της απολιγνιτοποίησης.
Επίσης, όπως γνωστοποίησε το Επιμελητήριο Αρκαδίας, ξεκινά και το πρόγραμμα της επαγγελματικής εμπειρίας για ανέργους, 18 με 29 ετών, για Μεγαλόπολη, Τρίπολη, Γορτυνία και Σπάρτη.
Τα πιο πάνω προγράμματα, ”τρέχουν” απ’ τον ΟΑΕΔ και αφορούν τις λιγνιτικές περιοχές, στο πλαίσιο του ειδικού μεταβατικού προγράμματος 2021 – 2023, γνωστό και ως ”κοινωνικό πακέτο”.
More Stories
“ΧΟΗΦΟΡΟΙ” του Αισχύλου: H νέα παραγωγή του Θεατρικού Ομίλου Ερμιονίδας
Πραγματοποιήθηκε η τελετή ονοματοδοσίας του Δημ. Κολυμβητηρίου Λουτρακίου (video-εικόνες)
Πρόγραμμα πρόληψης γυναικών Ρομά σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου