![](https://peloponnisostv.gr/wp-content/uploads/2021/12/DSC_0140_Medium-1024x683.jpg)
Παρουσία μικρών και μεγάλων, φωταγωγήθηκε χθες, Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου 2021, το Χριστουγεννιάτικο δέντρο στην Κεντρική Πλατεία – Βασιλέως Γεωργίου, με την εκδήλωση αυτή να σηματοδοτεί και την έναρξη της περιόδου των εορταστικών εκδηλώσεων που ο Δήμος Καλαμάτας διοργανώνει στην πόλη και τις Κοινότητες.
Η Καλαμάτα έχει φορέσει τα γιορτινά της, ενώ οι προγραμματισμένες εκδηλώσεις και δράσεις είναι προσαρμοσμένες στις ιδιαίτερες συνθήκες της εποχής, λόγω πανδημίας.
Ο Δήμαρχος Θανάσης Βασιλόπουλος ευχήθηκε Χρόνια Πολλά σε όλους, ενώ ενημέρωσε ότι φέτος θα λειτουργήσει για πρώτη φορά και ο Χριστουγεννιάτικος Σταθμός του Αϊ Βασίλη στο Δημοτικό Πάρκο Σιδηροδρόμων, ενώ τις επόμενες ημέρες στην πλατεία θα λειτουργεί χριστουγεννιάτικο τρενάκι, δωρεάν για μικρά και μεγάλα παιδιά.
![PIK 5 Medium](https://www.kalamata.gr/images/arthra/2021/12/03-22054/PIK---_5_Medium.jpg)
Μετά τη φωταγώγηση του Χριστουγεννιάτικου δέντρου, το νυχτερινό ουρανό φώτισαν δεκάδες βεγγαλικά.
![PIK 14 Medium](https://www.kalamata.gr/images/arthra/2021/12/03-22054/PIK---_14_Medium.jpg)
Χθες, φωταγωγήθηκε, επίσης, το Χριστουγεννιάτικο καράβι στο λιμάνι, η Χριστουγεννιάτικη μπάλα στο Ιστορικό Κέντρο, το αστέρι στην είσοδο του Πάρκου Σιδηροδρόμων και ο εορταστικός στολισμός της πόλης.
Παρούσα, καλύπτοντας μουσικά την τελετή και η Δημοτική Φιλαρμονική Καλαμάτας. Νωρίτερα τα μέλη της Φιλαρμονικής «Καλαντίζοντας» ομόρφυναν με τις μελωδίες τους, τους κεντρικούς δρόμους της πόλης.
More Stories
“ΧΟΗΦΟΡΟΙ” του Αισχύλου: H νέα παραγωγή του Θεατρικού Ομίλου Ερμιονίδας
Πραγματοποιήθηκε η τελετή ονοματοδοσίας του Δημ. Κολυμβητηρίου Λουτρακίου (video-εικόνες)
Πρόγραμμα πρόληψης γυναικών Ρομά σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου