![](https://peloponnisostv.gr/wp-content/uploads/2022/08/umbrellas-1-1024x614.jpg)
Είναι μια ακόμη χρονιά όπου βιώνουμε την απαράδεκτη κατάσταση σε κάποιες ακτές του Δήμου Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης όπου πολίτες καταλαμβάνουν αυθαίρετα το χώρο εκεί, εμποδίζοντας έτσι την ελεύθερη πρόσβαση σε αυτές.
Παρατηρείται λοιπόν το φαινόμενο όπου ομπρέλες, ξαπλώστρες και άλλος θαλάσσιος εξοπλισμός παραμένουν στην ακτή καθ’ όλη την διάρκεια του 24ωρου, με σταθερές βάσεις και αλυσίδες.
Η Δημοτική Αρχή αντιλαμβανόμενη την απαράδεκτη αυτή κατάσταση, όπως και τα δύο προηγούμενα χρόνια, θα ενεργήσει χωρίς άλλη ειδοποίηση με απομάκρυνση αυτών των αντικειμένων και την διαχείριση τους ως απορρίμματα.
Οι ενέργειες αυτές προβλέπονται από τον κανονισμό καθαριότητας, επιβάλλονται από την κοινή λογική και αποδίδουν τον απαιτούμενο σεβασμό στο δημόσιο χώρο. Επισημαίνεται δε, ότι η κατάληψη δημόσιου χώρου αποτελεί παράνομη πράξη.
Οι ακτές ανήκουν σε όλους τους πολίτες και η Δημοτική Αρχή θα διαφυλάξει τον δημόσιο χαρακτήρα τους.
![](https://www.xylokastro-evrostini.gov.gr/images/files/DELTIA%20TYPOU%20GENIKA/umbrellas.jpg)
![](https://www.xylokastro-evrostini.gov.gr/images/files/DELTIA%20TYPOU%20GENIKA/umbrellas21.png)
More Stories
Κιάτο: Μόλις είδε τους αστυνομικούς πέταξε στο έδαφος μικροποσότητα κάνναβης
Σοκαριστικό τροχαίο στην Κορινθία: Αυτοκίνητο έπεσε σε γκρεμό 25 μέτρων – Ανασύρθηκε χωρίς τις αισθήσεις του ο οδηγός (φωτο)
Συνοδικός Εσπερινός στην Κόρινθo προς τιμήν του Πολιούχου Αποστόλου Πάυλου (video-φώτο)