![](https://peloponnisostv.gr/wp-content/uploads/2023/03/07032023.jpg)
Μια πρωτοφανής άρνηση στιγματίζει από χθες το Περιφερειακό Συμβούλιο Πελοποννήσου με αποκλειστική ευθύνη της παράταξης του Περιφερειάρχη κ. Νίκα. Μια άρνηση που προκαλεί αισθήματα ντροπής και οργής σε όλους τους πολίτες της Πελοποννήσου, οι οποίοι, όπως σύμπασα η ελληνική κοινωνία, βρίσκονται σε βαθιά θλίψη και αγανάκτηση μετά τη σιδηροδρομική τραγωδία των Τεμπών.
Ο Πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου, κ. Μαλτέζος, εμμένοντας σε μια τυπολατρική ερμηνεία του κανονισμού, αρνήθηκε το αίτημα των παρατάξεων της αντιπολίτευσης να συζητηθεί κατά προτεραιότητα η έκδοση ψηφίσματος για το πολύνεκρο σιδηροδρομικό δυστύχημα. Η πρόθεση των αντιπολιτευόμενων παρατάξεων σε καμία περίπτωση δεν αποσκοπούσε σε πολιτική εκμετάλλευση της τραγωδίας, αλλά εστίαζε στην έκφραση της βαθιάς οδύνης του Πελοποννησιακού λαού και στο πάνδημο αίτημα να αποκαλυφθεί η αλήθεια και να εξασφαλιστεί με κάθε τρόπο η αποτροπή ανάλογων δυστυχημάτων στο μέλλον.
Πιστοί στην εθελόδουλη στάση τους προς την κυβέρνηση ο κ. Νίκας και η παράταξή του εμφανίστηκαν ως Ηρακλείς του στέμματος, φοβούμενοι το ενδεχόμενο να θιγεί από το ψήφισμα η κυβέρνηση και ο Πρωθυπουργός. Δεν ανταποκρίθηκαν στο κοινό αίσθημα και το δέος που συγκλονίζει όλους τους Έλληνες και δεν έδειξαν ίχνος ενσυναίσθησης απέναντι στην ανείπωτη τραγωδία που ενώνει όλους τους πολίτες σε βαρύ πένθος.
Κατόπιν της επίμονης άρνησης του Προέδρου του Περιφερειακού Συμβουλίου να συζητηθεί κατά προτεραιότητα η έκδοση ψηφίσματος, οι παρατάξεις της αντιπολίτευσης αποχωρήσαμε από τη συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου σε ένδειξη διαμαρτυρίας.
Τη στάση του κ. Νίκα και της παράταξής του που κρύφτηκαν πίσω από την τυπολατρική εμμονή του κ. Μαλτέζου την κρίνει ήδη ο λαός της Πελοποννήσου.
More Stories
Κιάτο: Μόλις είδε τους αστυνομικούς πέταξε στο έδαφος μικροποσότητα κάνναβης
Σοκαριστικό τροχαίο στην Κορινθία: Αυτοκίνητο έπεσε σε γκρεμό 25 μέτρων – Ανασύρθηκε χωρίς τις αισθήσεις του ο οδηγός (φωτο)
Συνοδικός Εσπερινός στην Κόρινθo προς τιμήν του Πολιούχου Αποστόλου Πάυλου (video-φώτο)