![](https://peloponnisostv.gr/wp-content/uploads/2023/04/vivlia-tsakonia-εικόνα_Viber_2023-04-06_11-17-11-947-PROTI.jpg)
Συνάντηση είχε ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας σήμερα Πέμπτη 6 Απριλίου, στην Τρίπολη, με τον αντιδήμαρχο Νότιας Κυνουρίας Κώστα Διαμαντή.
Στη συνάντηση, στην οποία συμμετείχαν και τα μέλη του Αρχείου Τσακωνιάς, Σοφία Καμβύση και Νίκος Βλάμης, συζητήθηκε μεταξύ άλλων, η διαδικασία για την προώθηση νέας προγραμματικής σύμβασης μεταξύ της Περιφέρειας και του πιο πάνω δήμου με αντικείμενο πολιτιστικές δράσεις στην περιοχή της Νότιας Κυνουρίας.
Παράλληλα, ο περιφερειάρχης Π. Νίκας δήλωσε ότι στην πρόθεση της Περιφέρειας είναι να στηρίξει τις εκδηλώσεις που προγραμματίζονται στο πλαίσιο του φετινού Φεστιβάλ Μελιτζάzz, στο Λεωνίδιο το τετραήμερο 6 με 9 του ερχόμενου Ιουλίου.
Στον περιφερειάρχη, τα μέλη του Αρχείου Τσακωνιάς επέδωσαν δύο εκδόσεις του εν λόγω φορέα, ενώ ο Π. Νίκας από την πλευρά του σημείωσε ότι το Λεωνίδιο και η Νότια Κυνουρία γενικότερα αποτελεί μια περιοχή με ιστορία, ιδιαίτερο χαρακτήρα και ταυτότητα και σκοπός της Περιφέρειας είναι να ενισχύσει αυτά τα χαρακτηριστικά της γνωρίσματα.
More Stories
“ΧΟΗΦΟΡΟΙ” του Αισχύλου: H νέα παραγωγή του Θεατρικού Ομίλου Ερμιονίδας
Πραγματοποιήθηκε η τελετή ονοματοδοσίας του Δημ. Κολυμβητηρίου Λουτρακίου (video-εικόνες)
Πρόγραμμα πρόληψης γυναικών Ρομά σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου