![](https://peloponnisostv.gr/wp-content/uploads/2021/06/φωτιά-1.jpg)
Σε ύφεση είναι πλέον η πυρκαγιά που ξέσπασε το μεσημέρι της Τρίτης στην ευρύτερη περιοχή της Ποταμιάς, της δημοτικής ενότητας Φάριδος του δήμου Σπάρτης.
Η πυρκαγιά ελέγχθηκε με τη συνδρομή των εναέριων μέσων και με την συμβολή των πυροσβεστών και των εθελοντών. Συνολικά στο σημείο βρέθηκαν 15 οχήματα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας με το ανάλογο προσωπικό, καθώς επίσης και πεζοπόρα τμήματα, ενώ από αέρος βοήθησαν στον έλεγχο της φωτιάς 2 αεροπλάνα τύπου Καναντέρ και άλλα 2 τύπου Πετζετέλ.
Το κύριο χαρακτηριστικό της πυρκαγιάς ήταν ο ισχυρός άνεμος που έπνεε στην ευρύτερη περιοχή, ενώ εκτός του δήμου Σπάρτης, βοήθησε με υδροφόρα και ο δήμος Ευρώτα.
Στην περιοχή βρέθηκαν άμεσα εκπρόσωποι της Αυτοδιοίκησης, όπως ο αντιπεριφερειάρχης Λακωνίας, Θεόδωρος Βερούτης.
More Stories
“ΧΟΗΦΟΡΟΙ” του Αισχύλου: H νέα παραγωγή του Θεατρικού Ομίλου Ερμιονίδας
Πραγματοποιήθηκε η τελετή ονοματοδοσίας του Δημ. Κολυμβητηρίου Λουτρακίου (video-εικόνες)
Πρόγραμμα πρόληψης γυναικών Ρομά σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου