“Ο καθαρισμός του Παμίσου, στο ύψος της γέφυρας της Μεσσήνης, έγινε σε συνεργασία με την 120 ΠΕΑ με κύριο στόχο την προστασία των εγκαταστάσεων του αεροδρομίου” δήλωσε ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας, προσθέτοντας ότι μέχρι τώρα έχουν καθαριστεί συνολικά περί τα 6 χιλιόμετρα συνολικά στον Πάμισο και τον Αρι.
Οπως τόνισε ο περιφερειάρχης, στη συνέχεια, μέσα στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα θα υπογραφεί η απόφαση για την φύτευση στο συγκεκριμένο τμήμα, στις όχθες του Παμίσου, περίπου 2.000 δένδρων κατάλληλων για παραποτάμιες περιοχές.
Η σχετική διαδικασία θα εκκινήσει πολύ σύντομα και το ενδιαφέρον της Περιφέρειας θα είναι συνεχές για τον παραποτάμιο χώρο, κατέληξε ο περιφερειάρχης.
More Stories
“ΧΟΗΦΟΡΟΙ” του Αισχύλου: H νέα παραγωγή του Θεατρικού Ομίλου Ερμιονίδας
Πραγματοποιήθηκε η τελετή ονοματοδοσίας του Δημ. Κολυμβητηρίου Λουτρακίου (video-εικόνες)
Πρόγραμμα πρόληψης γυναικών Ρομά σε συνεργασία με την Περιφέρεια Πελοποννήσου